Rozmowy przy drugiej kawie: Double degrees / Joint degrees / European Degree – przeszłość/teraźniejszość i przyszłość – krótko o szansach i wyzwaniach dla polskiego szkolnictwa wyższego

Data wydarzenia:
23.05.2024, 9:00 - 10:00
Zespół pełnomocnika rektora SGH ds. uczelnianego systemu zarządzania jakością kształcenia zaprasza na webinarium z cyklu „Rozmowy przy drugiej kawie” pt. „Double degrees / Joint degrees / European Degree – przeszłość/teraźniejszość i przyszłość – krótko o szansach i wyzwaniach dla polskiego szkolnictwa wyższego”. Webinarium objęte jest patronatem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
  1. Jakie są największe wyzwania związane z implementacją programów podwójnych/wspólnych dyplomów w polskim szkolnictwie wyższym, zwłaszcza w kontekście złożoności terminologicznej i potrzeby klarownego rozróżnienia pomiędzy różnymi rodzajami tej specyficznej współpracy międzyuczelnianej?
  2. Jakie są główne czynniki sukcesu w realizacji umów o podwójnym/wspólnym dyplomie według doświadczeń polskich uczelni, i jakie strategie są stosowane w celu pokonania ewentualnych barier, takich jak różnice w systemach edukacyjnych czy administracyjnych?
  3. Jakie wyzwania i możliwości stwarza wprowadzenie Europejskiego Dyplomu (European Degree) dla polskiego szkolnictwa wyższego, zwłaszcza w kontekście harmonizacji standardów edukacyjnych i ułatwienia uznania kwalifikacji na poziomie europejskim?

Prezentację wprowadzającą przedstawi profesor Politechniki Łódzkiej dr Dorota Piotrowska.

Dorota Piotrowska jest nauczycielem akademickim w Politechnice Łódzkiej, gdzie pełni również funkcję dyrektora Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej, pełnomocnika rektora PŁ ds. internacjonalizacji, Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus + oraz uczelnianego Koordynatora Sieci Uniwersytetów Europejskich ECIU.

Spoiler title
 

W ramach pracy akademickiej koordynuje liczne projekty w zakresie szeroko pojętej internacjonalizacji – umowy o podwójnych dyplomach, projekty partnerstw międzynarodowych, akredytacje i rankingi międzynarodowe- programowe i instytucjonalne, projekty mobilnościowe dla studentów i kadry akademickiej. Jest współautorem koncepcji rozwoju innowacyjnej ścieżki dla European Degree i koordynatorem, z ramienia Uniwersytetu ECIU, projektu pilotażowego European Degree - FOCI (Futureproof Criteria for Innovative European Education) – realizowanego wspólnie przez 3 konsorcja Uniwersytetów Europejskich – ECIU, YUFE, EPICUR.

Do końca 2023 r. była członkiem Zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw mikropoświadczeń w obszarze szkolnictwa wyższego. Od 2022 roku jest członkiem Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na kadencję w latach 2022-2026. Jest również ekspertem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Od 2020 roku jest członkiem Zespołu Bolońskiego przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Webinarium odbędzie się 23 maja o godz. 9.00 na platformie MS Teams.

Rodzaj wydarzenia:
webinarium
Kategoria wydarzenia:
naukowe
Lokalizacja:
Organizator:

Zespół pełnomocnika rektora SGH ds. uczelnianego systemu zarządzania jakością kształcenia

.