Spotkanie Podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z ekspertami SGH

Data wydarzenia:
14.03.2023, 10:15 - 11:30
Jednym z elementów wizyty w Polsce połączonych Podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO jest spotkanie z ekspertami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w tym dr. Jakubem Karnowskim, który przedstawi założenia raportu „Plan odbudowy i integracji europejskiej Ukrainy. Co trzeba zrobić, by niepodległa Ukraina dogoniła Europę?” – raport przygotowany pod kierunkiem doktora Jakuba Karnowskiego z Zakładu Ekonomii Liberalnej w Katedrze Międzynarodowych Studiów Porównawczych SGH.

W dniach 12-15 marca br. odbędzie się posiedzenie (połączone z wizytacją w Polsce) dwóch podkomisji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO (Podkomisja ds. Przemian i Rozwoju – ECSTD oraz Podkomisji ds. Stosunków Transatlantyckich – PCTR), w którym weźmie udział ok. trzydziestu parlamentarzystów reprezentujących parlamenty krajów członkowskich Sojuszu. Udział w spotkaniu zapowiedzieli Ołeksandr Gryban, wiceminister gospodarki Ukrainy i deputowana Rady Najwyższej Ukrainy p. Halyna Mychaliuk.

Głównym celem organizowanej w Polsce serii spotkań jest zapoznanie parlamentarzystów – członków ZP NATO z perspektywami odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny i potencjalnymi źródłami jej finansowania. Omówiona będzie też rola, jaką Polska powinna i może odegrać we wspieraniu Ukrainie w procesie odbudowy. Podkomisje goszczą w Polsce na zaproszenie posła Michała Szczerby, który z ramienia ZP NATO jest posłem sprawozdawcą przygotowującym sprawozdanie poświęcone perspektywom odbudowy Ukrainy. W sprawozdaniu zostaną określone obszary oraz wyzwania, z jakimi państwo ukraińskie i społeczność międzynarodowa będą musiały się zmierzyć po zakończeniu wojny. Nie ulega wątpliwości, że Polska odgrywa ważną rolę udzielaniu pomocy Ukrainie obecnie, ale także w odbudowie po zakończeniu działań wojennych, zarówno, gdy chodzi o zniszczoną infrastrukturę cywilną, instytucje finansowe, potencjał wojskowy, jak i dziedzictwo kulturowe.

Ponadto w czasie organizowanych spotkań omawiane będą wyzwania dla sektora energetycznego, polska perspektywa i wkład odnośnie do wzmocnienia polityki obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO; wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę Polski i wyzwania militarne i pozycja Białorusi jako źródła potencjalnej eskalacji konfliktu wojennego.

Wydarzenie ma charakter otwarty. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.

Rodzaj wydarzenia:
spotkanie
Kategoria wydarzenia:
akademickie
Lokalizacja:

SGH, budynek główny, Aula VII

.