Krajowy system gospodarki odpadami zarówno przemysłowymi jak i komunalnymi przechodzi głęboką transformację. Odpady przemysłowe w ramach transformacji przedsiębiorstw w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym przestają być postrzegane jako odpady, a bardziej jako surowce do ponownego wykorzystania. Podobne traktuje się odpady komunalne.
Niestety nadal gospodarkę odpadami w Polsce „potyka się w gąszczu zmieniających się przepisów i rozwiązań. Bardzo powoli realizuje się cele ekologiczne na rzecz rozwiązań doraźnych:, np. rośnie liczba realizacji spalarni odpadów, uchodzących do tej pory za „nieeekologiczne”, sprzeczne z realizacją celów tzw. „piramidy UE”: odzysk, recykling, spalanie, składowanie,. Wiele gmin nie realizuje ciągle celów ekologicznych systemu gospodarki odpadami GOZ. Narasta rozziew między polityką Unii Europejskiej w obszarze GOZ, jej celami, środkami, a realiami gospodarki odpadami w kraju.
Nasila się spór o system kaucyjny i Rozszerzoną Odpowiedzialność Producenta (ROP) pomiędzy przedsiębiorstwami a JST o prawo do wdrażania systemu kaucyjnego. Ciągle nie wypracowano satysfakcjonującego dla mieszkańców modelu finansowania zbiórki i przetwarzania odpadów komunalnych. Gminy zaczynają płacić kary za braki w poziomie recyklingu. ROP nadal jest w stadium koncepcji. Rodzi się model gospodarki o obiegu zamkniętym (cyrkularnej) dla przedsiębiorstw.
Problemy gospodarki odpadami zbiegają się w kwestii efektywności ekonomicznej GOZ dla przedsiębiorstw a celami pełnej ochrony środowiska naturalnego. Powraca problem wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w danej JST, co wywołuje napięcia albo na linii: mieszkańcy – JST lub w dyskusji nad planem budżetu wymagającym dopłat do systemu kosztem innych zadań, pozbawionych mechanizmu samofinansowania.
Seminarium jest otwartą formą zgłoszenia przez ekspertów prowadzących swoje panele zarówno „wyzwań”, czyli dominujących problemów w ich sferze zainteresowania jak i próbą podzielenia się koncepcjami rozwojowymi w danym sektorze branży gospodarki odpadami.
Program
13.00 – 13.30
Rejestracja uczestników
13.30 – 13.45
Otwarcie konferencji
- przedstawiciel władz Kolegium Zarządzania i Finansów
- prof. dr hab. Marcin Jamroży – dyrektor Instytutu Finansów
13.45 – 14.00
Zmiany w środowisku naturalnym a model GOZ
- dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH – kierownik studiów podyplomowych: Menedżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie
SP Menedżer Gospodarki Cyrkularnej w Przedsiębiorstwie
14.00 – 14.15
Punkt widzenia przedsiębiorstw gospodarki odpadami
- Tomasz Uciński – Prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami
14.15 – 14.45
Praktyczne rozwiązania GOZ dla przedsiębiorstw, w tym LCA
- Jacek Adamczak – Grupa EkoPro
- Tomasz Nalewa – Grupa EkoPro
- Jakub Nalewa – Grupa EkoPro
14.45 – 15.00
Gospodarka odpadami w miastach – w stronę GOZ
- Iwona Dorota Kudaj – Urząd Miasta Łodzi
15.00 – 15.15
Dylematy wokół finansowania gospodarki odpadami
- Edwin Górnicki – były prezes polskiej Grupy Sulo
15.15 – 15.30
Efektywność segregacji u źródła
Andrzej Bartoszkiewicz – autor domków Eko-Ab
15.30 – 16.00
Ustawa kaucyjna a Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta
- Magdalena Dziczek – Związek Pracodawców Eko-Pak
- Leszek Świętalski – Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
16.00 – 16.45
Dyskusja
16.45 – 17.00
Podsumowanie i zakończenie seminarium
Kontakt: dr hab. Zbigniew Grzymała, prof. SGH, e-mail: zgrzym@sgh.waw.pl
Instytut Finansów SGH