Tematem X webinarium z cyklu „SGH w UE, UE w SGH” będzie „Polski Krajowy Plan Odbudowy – europejska perspektywa. Spojrzenie eksperckie.”
Porozmawiamy o tym, na co miałyby być przeznaczone środki z KPO, w jaki sposób mogą one przyczynić się do przejścia w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i wyrównywania nierówności na różnych polach.
Wiele państw, m.in. Francja, Hiszpania, Niemcy, Chorwacja, Włochy, Estonia, Austria już wydaje unijne środki w ramach złożonych własnych Krajowych Planów Odbudowy. Jak wskazuje w swojej analizie dr Magdalena Sapała-Maenhout, środki te są przeznaczane przede wszystkim na inwestycje związane z termomodernizacją, odnawialnymi źródłami energii i elektromobilnością, ale również na edukację, wyrównywanie nierówności, w tym np. gender gap.
22.5 mld euro w grantach i 11.5 mld ero w pożyczkach, w sumie około 158.1 mld zł – to suma zagwarantowanych środków dla Polski w ramach funduszu UE na walkę z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19, co jest równoznaczne z kwotą 900 euro przypadającą na każdego polskiego obywatela. Co więcej, inwestycje będą finansowane w wysokości 100 procent, nie jest wymagany wkład własny, w przeciwieństwie do unijnych funduszy strukturalnych.
Raporty:
Plan webinarium
- 11.00 – powitanie uczestników przez dr hab., prof. SGH Małgorzaty Molędy-Zdziech; przedstawienie sylwetki dr Magdaleny Sapały-Maenhout, analityczki w Biurze Analiz Parlamentu Europejskiego w Brukseli
- 11.10 – wprowadzenie do problematyki – dr Magdalena Sapała-Maenhout
- 11.40 – pytania od uczestniczek i uczestników
- 12.00 – zamknięcie webinarium – dr hab., prof. SGH Małgorzata Molęda-Zdziech
Gość spotkania
Gościem spotkania będzie dr Magdalena Sapała-Maenhout.
Dr Magdalena Sapała jest analityczką w Biurze Analiz Parlamentu Europejskiego w Brukseli (European Parliamentary Research Service, EPRS), gdzie zajmuje się zagadnieniami budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”.
Pracowała przez wiele lat jako wykładowczyni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. Była członkiem komitetów oceniających projekty w ramach programów operacyjnych w latach 2007-2013. Była także doradcą w biurze posła do Parlamentu Europejskiego.
Jest autorką szeregu analiz i publikacji na temat finansów Unii Europejskiej, w szczególności na temat funkcjonowania Wieloletnich Ram Finansowych, a także współautorką corocznego raportu na temat sytuacji gospodarczej i budżetowej UE pt. „Economic and Budgatary Outlook for the European Union”.
dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, prof. SGH, kierownik Katedry Studiów Politycznych, Pełnomocniczka Rektora ds. współpracy z UE, ekspertka sieci Team Europe Direct Polska