Czy oddziaływanie na poziom poczucia koherencji zwiększa szanse na aktywizację zawodową osób biernych?

Celem głównym badania jest określenie czy interwencja psychologiczna w postaci rozmowy motywacyjnej oddziałuje na poziom poczucia koherencji oraz motywacji epistemicznej i zwiększa szanse aktywizacji zawodowej osób biernych.

Pytanie badawcze, na które próbujemy znaleźć odpowiedź w ramach prowadzonych analiz to jak poziom poczucia koherencji determinuje aktywność zawodową i czy interwencja psychologiczna w postaci rozmowy motywacyjnej poprzez oddziaływanie na poziom poczucia koherencji oraz motywacji epistemicznej wpływa na szanse aktywności zawodowej osób biernych. W ramach badania podejmiemy próbę identyfikacji związku o charakterze przyczynowo-skutkowym. 

Na potrzeby realizacji badania dwukrotnie zostanie zbadany poziom poczucia koherencji wśród osób biernych zawodowo (oraz kontrolnie wśród bezrobotnych), a także połowa osób biernych zawodowo (dobrana losowo) zostanie poddana interwencji psychologicznej. Przy zastosowaniu odpowiednich metod ilościowych pozwoli to na identyfikację związku pomiędzy poziomem poczucia koherencji (i jego ewentualnymi zmianami) oraz aktywnością i aktywizacją zawodową osób biernych.

Kierownik projektu:
dr hab. Ewa Gałecka-Burdziak, prof. SGH
Wartość projektu:
20 000 PLN
Instytucja finansująca:
SGH
Data realizacji:
Styczeń 2024 - Grudzień 2025
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych » Katedra Ekonomii I
.