Koniunktura gospodarcza w krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Wprowadzenie obostrzeń w następstwie wybuchu epidemii COVID-19 wywołało potężny wstrząs gospodarczy. Celem badania jest analiza koniunktury gospodarczej w krajach Europy Środkowej i Wschodniej i skutki wprowadzonych ograniczeń. Do analizy wybrano główne wskaźniki makroekonomiczne, opisujące gospodarkę ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych aktorów sceny gospodarczej: przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

Wykorzystano przy tym zarówno dane ilościowe (PKB, konsumpcję prywatną, inwestycje, produkcję sprzedaną przemysłu przetwórczego, produkcję budowlano- montażową i sprzedaż detaliczną), jak i te o charakterze jakościowym (barometr koniunktury, wskaźniki koniunktury w: przemyśle, budownictwie i handlu, oraz wskaźnik nastrojów konsumentów).

Analiza obejmuje lata 1995–2020, a punktem odniesienia do oceny zmian koniunktury w poszczególnych krajach były zmiany koniunktury w Unii Europejskiej. Przedmiotem wyjątkowej uwagi były dane z ostatnich miesięcy – od marca do maja 2020 r.. W tym czasie rozgrywał się bowiem dramat zamrożonych gospodarek.

Kierownik projektu:
prof. dr hab. Elżbieta Adamowicz
Wartość projektu:
11 000 PLN
Instytucja finansująca:
SGH
Data realizacji:
Styczeń 2021 - Grudzień 2021
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
.