Projekt ma na celu zbadanie, w jaki sposób stosunki pracy mogą wpływać na postęp w kierunku osiągnięcia równości płci, opierając się na wielu poziomach:mikro, mezo, sektorowe i makro w całej Europie, uzupełnione wnikliwymi analizami dotyczącymi poszczególnych krajów. Aby to osiągnąć, w projekcie VIRAGE stawiane są następujące pytania badawcze:
- W jaki sposób postawy wobec partnerów społecznych (lub zaangażowanie się we współpracę z nimi) różnią się między mężczyznami i kobietami?
- Jaki jest związek między tymi postawami a sytuacją tych pracowników na rynku pracy?
- Jaki jest empiryczny związek między umowami zbiorowymi a różnicami między płciami (np. w wynagrodzeniu) przy uwzględnieniu cech indywidualnych i firmy?
- Jakie są empiryczne powiązania między cechami stosunków pracy i dialogu społecznego (np. zasięg układów zbiorowych, poziom uzwiązkowienia) i wskaźnikami równości płci w krajach, biorąc pod uwagę inne elementy otoczenia makroekonomicznego w Unii Europejskiej?
- Jakie są perspektywy i doświadczenia interesariuszy (np. partnerów społecznych, decydentów, innych podmiotów społeczeństwa obywatelskiego) w walce z równością płci na poziomie krajowym i unijnym?
- Jaki jest empiryczny związek między strukturami stosunków pracy a segregacją płciową w różnych branżach w Europie?
- W jaki sposób różne państwa członkowskie podchodzą do kwestii równości płci i jak dopasowane są strategie walki z nierównością płci do charakterystyk stosunków przemysłowych w danym kraju i w różnych sektorach gospodarczych?
Kierownik projektu:
dr hab. Iga Magda, prof. SGH
Dofinansowanie dla SGH:
127 688 PLN
Wartość projektu:
1 718 190 PLN
Instytucja finansująca:
KE
Data realizacji:
Maj 2020 - Październik 2022
Kategoria według klasyfikacji Web of Science: Economics :
Economics
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Analiz Ekonomicznych
.