Wyścig ku niepewnej przyszłości: znaczenie rywalizacji technologicznej dla oceny niepewności na rynkach kapitałowych

Celem badania jest identyfikacja i ocena wpływu wydarzeń geopolitycznych na poziom niepewności na rynkach kapitałowych, że szczególnym naciskiem na sektor półprzewodników. Badanie ma też na względzie dogłębne zrozumienie wpływu ryzyka geopolitycznego na rynki kapitałowe, zachowania inwestorów oraz wycenę firm w kontekście konkretnych sektorów, jak i ogólną stabilność rynków kapitałowych przez pryzmat nośników niepewności i rywalizacji technologicznej. 

Celem analizy jest także ocena wpływu skutków wojny technologicznej na wycenę spółek z sektora półprzewodników w Chinach i Stanach Zjednoczonych jak również ocena wpływu wojny technologicznej na zachowania i percepcję ryzyka przez inwestorów na rynkach kapitałowych. Efektem projektu jest dostarczenie wglądu w skomplikowaną sytuację chińsko amerykańskiej wojny technologicznej i jej wpływu na sektor półprzewodników oraz opracowanie rekomendacji dla inwestorów działających w tym sektorze w celu zminimalizowania ryzyka i wykorzystania szans wynikających z tej sytuacji za pomocą danych pochodzących z rynków kapitałowych oraz ocenę ogólnego sentymentu z wykorzystaniem danych tekstowych i innych narzędzi i metod uczenia maszynowego. 

Oczekuje się, że wyniki badania dostarczą inwestorom i analitykom praktycznych wskazówek w zakresie zarządzania ryzykiem i podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Kierownik projektu:
dr Sylwia Frydrych
Wartość projektu:
30 000 PLN
Instytucja finansująca:
SGH
Data realizacji:
Październik 2023 - luty 2026
Kategoria według klasyfikacji Web of Science:
Business, Finance
Jednostka organizacyjna:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie » Kolegia » Kolegium Zarządzania i Finansów » Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych
.