Białe certyfikaty to świadectwa efektywności energetycznej wydawane za efekt energetyczny (oszczędność energii) uzyskany w wyniku realizacji przedsięwzięcia modernizacyjnego. Białe certyfikaty wciąż są mało znanym i niewykorzystywanym przez polskie samorządy terytorialne instrumentem finansowym.
Korzyści wynikające z pozyskania białych certyfikatów:
- zwrot części kosztów poniesionych na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej,
- wspieranie rozwoju innowacyjnych rozwiązań zarządczych i technicznych,
- budowanie pozytywnego wizerunku gminy/powiatu/przedsiębiorstwa – jako odpowiedzialnych społecznie,
- zmiana sposobu zarządzania i podejścia do inwestycji w jednostkach samorządu terytorialnego.
Program
W trakcie webinarium przedstawimy zagadnienia związane z pozyskaniem białych certyfikatów pod kątem strategicznym, technicznym czy finansowym.
Podczas spotkania odpowiemy na pytania:
- Czym są białe certyfikaty?
- Jak samorządy terytorialne korzystają z białych certyfikatów?
- Jaka jest procedura ubiegania się o białe certyfikaty?
- Jakie korzyści finansowe można uzyskać dzięki białym certyfikatom?
W dyskusji udział wezmą:
- dr inż. Grzegorz Maśloch
Adiunkt w Katedrze Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego SGH. Kierownik Podyplomowych Studiów Menedżer Zielonej Energetyki. Ekspert KE w projekcie RECAH, członek zespołu ds. efektywności i transformacji energetycznej budynków (Zarz. 14 Ministra Rozwoju 7.08.20). Autor ponad 100 publikacji naukowych i badań nt transformacji (np Management of Civic Energy and the Green Transformation. A Case Study of Poland, T&F 2023). Autor ponad 100 projektów, strategii rozwoju, PGN dla jst w zakresie OZE i transformacji energetycznej.
- Marek Szałas
Dyrektor Biura Rejestrów Towarowa Giełda Energii S.A. Z Towarową Giełdą Energii związany jest od 2000 r. Od 2005 r. zajmuje stanowisko Dyrektora Biura Rejestrów. Odpowiada za organizację obrotu wszystkimi instrumentami związanymi z kolorowymi świadectwami pochodzenia do produkcji energii elektrycznej oraz za Rejestr Gwarancji Pochodzenia. W ramach organizacji obrotu odpowiada także za świadectwa pochodzenia z efektywności energetycznej.
- Rafał Czaja
Prezes Stowarzyszenia na rzecz Efektywności im. prof. Żmijewskiego. Od 2006 jako członek zespołu eksperckiego, a następnie Prezes Stowarzyszenia powołanego przez śp. prof. Krzysztofa Żmijewskiego, zaangażowany w prace na rzecz rozwoju zrównoważonego i poprawy konkurencyjności poszczególnych obszarów Polski. Członek zespołu wypracowującego kluczowe założenia pierwszej Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 r., a także współtwórca uwag do kolejnych nowelizacji regulacji dot. efektywności energetycznej (z 20 maja 2016 oraz 20 kwietnia 2021). W ramach Stowarzyszenia współpracuje z administracją także w obszarach promocji i rozwoju lokalnych rynków energii oraz społeczności energetycznych w Polsce.
- Przemysław Kubicki
Samorządowiec, absolwent politologii na UW. Od 2007 sekretarz gminy Błonie, a od 2010 radny powiatu warszawskiego zachodniego. Wieloletni radny gminy Błonie.
Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii