W środę 11 października o godz. 9:00 na dziedzińcu wewnętrznym SGH będzie mieć miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej Profesora Edwarda Lipińskiego, ekonomistę, działacza społecznego, uczestnika opozycji demokratycznej i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.
Patron roku 2023 – Edward Lipiński
Tablica przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa) przy współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie zostanie odsłonięta w bezpośrednim sąsiedztwie tzw. Domu Profesorskiego, umiejscowionego na terenie kampusu SGH, w dniu 11 października o godzinie 9:00. W uroczystości wezmą udział członkowie KOR i KSS KOR, przedstawiciele IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych, członkowie Senatu SGH oraz społeczność SGH.
Po uroczystości odsłonięcia tablicy jej uczestnicy będą mogli zobaczyć wystawę w Bibliotece Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zatytułowaną „Nie ma gospodarki bez przedsiębiorczości. Mieszkanie prof. Edwarda Lipińskiego – nieformalna siedziba KOR”.
Wystawa stanowi kulminację obchodów Roku Edwarda Lipińskiego w SGH i zostanie oficjalnie otwarta podczas inauguracji roku akademickiego tj. 11 października o godz. 14. Będzie czynna w dniach 10-22 października. Pokażemy w jej ramach mieszkanie Profesora Lipińskiego w tzw. Domu Profesorskim SGH, które stało się nieformalną kwaterą KOR. Oprócz mebli i dzieł sztuki udostępnionych przez rodzinę Profesora zademonstrujemy na niej też urządzenia do podsłuchu udostępnione nam na czas wystawy przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych. Mieszkanie Państwa Lipińskich, umiejscowione na ostatnim piętrze, oprócz podsłuchu telefonicznego było objęte dodatkowo całościowym podsłuchem.
Dom Profesorski – nieformalna siedziba KOR (artykuł w Gazecie SGH)
W Auli Spadochronowej na telebimie będą prezentowane nagrania filmowe, w których 11 żyjących członków KOR-u wspomina prof. Edwarda Lipińskiego.
Dodatkowo, 14 października o godz. 14:30 odbędzie się zwiedzanie kampusu SGH z przewodnikiem, panem Adrianem Sobieszczańskim, przeznaczone dla mieszkańców Warszawy. Oprowadzanie obejmie również Bibliotekę SGH i zlokalizowaną w niej wystawę. Zwiedzanie dla interesariuszy zewnętrznych zostało zorganizowane we współpracy z fundacją „Kamień i co…”
SGH