Podatek od towarów i usług jest najbardziej znaczącym podatkiem pod względem wpływów budżetowych i filarem dochodów państw członkowskich UE. Stąd ogromne znaczenie działań podejmowanych celem zapewnienia stabilności wpływów z jego tytułu dla zachowania wysokiego poziomu usług publicznych w poszczególnych krajach Europy. Działania takie, podejmowane zarówno oddolnie, na poziomie poszczególnych Państw Członkowskich, jak i centralnie, z inicjatywy Komisji Europejskiej, są przedmiotem intensywnej debaty wśród przedstawicieli świata nauki, administracji i biznesu na całym Kontynencie.
Konferencja ma za przedmiot negocjowane obecnie w Unii Europejskiej zmiany w dyrektywie VAT, które dotyczą technologicznej transformacji rozliczenia tego podatku, w tym wdrożenia europejskiej e-faktury oraz ułatwień dla podmiotów dokonujących sprzedaży przez Internet.
W toku konferencji przedstawione zostaną:
- idea zmian w Dyrektywie z perspektywy Komisji Europejskiej,
- stanowisko wobec propozycji Komisji prezentowane przez głównych negocjatorów ze strony ministerstw finansów Niemiec, Hiszpanii i Polski,
- ocena propozycji Komisji z punktu widzenia naukowego, dokonana przez przedstawicieli Międzynarodowego Obserwatorium Elektronicznego Fakturowania na Politechnice w Mediolanie oraz kluczowych ośrodków akademickich Francji, Holandii i Belgii,
- ocena proponowanych zmian z punktu widzenia praktyki biznesu, dokonana przez przedstawicieli branży doradztwa podatkowego (Deloitte, MDDP).
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
SGH, al. Niepodległości 128, bud. C, aula I
online (MS Teams)
Instytut Finansów SGH