- Żagle Biznesu 2023
Wręczenie statuetek Żagli Biznesu SGH odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Firmy odebrały statuetki z rąk prorektora ds. rozwoju dr. hab. Romana Sobieckiego, prof. SGH.
Laureaci VI Edycji Konkursu
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami laureatów inicjatywy:
EWL Group
EWL Group od ponad 17 lat łączy osoby poszukujące pracy z pracodawcami. Agencja specjalizuje się w rekrutacji i selekcji pracowników z Europy Wschodniej i Azji, wykorzystując doskonałą znajomość lokalnego rynku pracy. Codziennie, dzięki EWL, w zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych i magazynach pracuje ponad 10 000 osób. Grupa EWL dostarcza rozwiązania kadrowe dopasowane do każdego biznesu i zapewnia profesjonalną obsługę administracyjną realizowanych projektów rekrutacyjnych i legalizacyjnych.
JP Weber
JP Weber jest niezależną firmą doradczą, która od prawie 20 lat kompleksowo wspiera decydentów i właścicieli firm w transakcjach a także w ich codziennych wyzwaniach biznesowych, prawnych i podatkowych. JP Weber od wielu lat wspiera inwestorów typu private equity/ venture capital oraz ich spółki portfelowe w międzynarodowych projektach M&A.
FindFunds.pl
FindFunds.pl to platforma crowdfundingu udziałowego, oferująca każdemu możliwość prostego i szybkiego inwestowania w dynamicznie rozwijające się spółki w sposób dostępny dotąd tylko dla profesjonalnych inwestorów.
- Żagle Biznesu 2022
Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską-Majkowską (przewodniczącą kapituły konkursowej). Przedsiębiorstwa posiadające związki z SGH mogły same zgłosić się do konkursu lub liczyć na nominację. Jak co roku, szerokie spektrum przedsięwzięć jakich podejmują się nasi studenci i absolwenci spowodowało, iż w stawce znajdowały się przedsiębiorstwa z najróżniejszych branż i na różnym poziomie rozwoju. Wśród zgłoszonych znalazły się zarówno start-upy, jak i osiągające sukcesy na arenie międzynarodowej dojrzałe przedsiębiorstwa.
Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie jest realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w obszarach produkt, organizacja, technologia, marketing oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.
Wręczenie statuetek Żagli Biznesu SGH odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Firmy odebrały statuetki z rąk prorektora ds. rozwoju dr. hab. Romana Sobieckiego, prof. SGH.
Laureaci V edycji konkursu
Foodtech.ac
Nagroda grand prix, zgłoszenie w kategorii CSR. Akcelerator startupów z branży spożywczo-technologicznej. To grupa doświadczonych właścicieli firm, menedżerów i inwestorów, którzy poszukują projektów z obszarów nowoczesnej żywności, foodtech, alternatywnych źródeł białka, opakowań, ograniczania marnotrawienia żywności oraz agritech. Poprzez programy akceleracyjne wspierają startupy i młode firmy w rozwijaniu biznesu, tworzeniu nowych produktów, wchodzeniu do sieci handlowych oraz w nowe kanały dystrybucji i pozyskiwaniu inwestorów.
Startup Development House
Nagroda grand prix, zgłoszenie w kategorii organizacja. Software house pomagający rozwijać innowacje. Doświadczony zespół kompleksowo wspiera firmy w transformacji cyfrowej przy wykorzystaniu nowoczesnych metod tworzenia produktów cyfrowych. W ofercie Startup Development House są usługi w zakresie tworzenia aplikacji, projektowania i prototypowania, akceleracji start-upów i innowacji korporacyjnych. Wśród klientów znajdują się korporacje takie jak Siemens, ale też inne, wiodące start-upy.
Ars Estetica sp. z o.o
Nagroda w kategorii produkt/usługa. Firma jest podmiotem leczniczym i przedsiębiorstwem edukującym pacjentów i profesjonalistów ze świata stomatologii interdyscyplinarnej. Firma świadczy usługi stomatologiczne – kompleksowe, z zastosowaniem muzykoterapii aktywnej dla pacjentów wrażliwych. Wykorzystując minimalnie inwazyjne rozwiązania zarówno w zmianie kształtu, koloru zębów i metamorfoz uśmiechu, ale też w prawidłowym ustawieniu zębów, dba o zdrowie i uśmiech swoich pacjentów.
Nagrodzeni w konkursie Żagle Biznesu mieli możliwość zaprezentowania swojej historii na specjalnym spotkaniu Klubu Przedsiębiorców SGH, z czego skorzystała firma Ars Estetica sp. z o.o
- Żagle Biznesu 2021
Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską - Majkowską (przewodniczącą kapituły konkursowej). Przedsiębiorstwa posiadające związki z SGH mogły same zgłosić się do konkursu lub liczyć na nominację. Jak co roku, szerokie spektrum przedsięwzięć jakich podejmują się nasi studenci i absolwenci spowodowało, iż w stawce znajdowały się przedsiębiorstwa z najróżniejszych branż i na różnym poziomie rozwoju. Wśród zgłoszonych znalazły się zarówno start-upy, jak i osiągające sukcesy na arenie międzynarodowej dojrzałe przedsiębiorstwa.
Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie jest realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w obszarach produkt, organizacja, technologia, marketing oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.
Wręczenie statuetek Żagli Biznesu SGH odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022. Firmy odebrały statuetki z rąk Prorektora ds. Rozwoju prof. dr. hab. Romana Sobieckiego.
Laureaci IV edycji konkursu
TakeTask
Nagroda grand prix, zgłoszenie w kategorii produkt/usługa – już po raz drugi zdobywa główną nagrodę w konkursie. Jest to firma technologiczna tworząca oprogramowanie dla przedsiębiorstw i instytucji, które służy m.in. do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Zadania mogą być różne i dotyczyć np. sprawdzania czystości obiektu, weryfikacji temperatury żywności i sposobu ekspozycji produktów w sklepie, a także zgłaszania awarii sprzętu. W przypadku tworzenia zaawansowanych technologicznie narzędzi, firmy musi sama polegać na wyspecjalizowanych narzędziach i perfekcyjnej organizacji pracy. To dzięki odpowiedniemu zarządzaniu i umiejętności zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej, TakeTask zrealizowała wiele milionów zadań dla kilkunastu klientów (takich jak Rossmann, Biedronka, Auchan, Shell czy CCC).
Epeer.pl
Nagroda w kategorii technologia - innowacyjna platforma, która za pomocą sztucznej Inteligencji łączy inwestorów oraz pożyczkobiorców na stronie internetowej i aplikacji mobilnej. Dzięki scoringowi behawioralnemu rozwiązuje problem płynności finansowej, oznaczający brak możliwości szybkiej i bezpiecznej inwestycji oraz pożyczania małych kwot. Algorytm scoringowy uczy się zachowań i już dziś z ogromną dokładnością przewiduje czy klient będzie w stanie spłacić pożyczkę w terminie. Platforma rozwija swoją działalność na zagranicznych rynkach, m.in. na Ukrainie i w Czechach.
InSTREAMLY
Nagroda w kategorii organizacja – platforma łącząca microinfluencerów z markami w świecie streamingu. Głównym obszarem jej działania to e-sport, który jest dynamicznie rozwijającym się segmentem rozrywki. Umożliwia małym twórcom osiąganie korzyści finansowych ze współpracy ze sponsorami, poprzez możliwość prezentowania reklam w transmisjach na żywo. Treści reklamowe udostępniane dzięki InSTREAMLY osiągają większy współczynnik konwersji, czyli powodują większe zainteresowanie wśród odbiorców i potencjalnych klientów.
Nagrodzeni w konkursie Żagle Biznesu mieli możliwość zaprezentowania swojej historii na specjalnym spotkaniu Klubu Przedsiębiorców SGH.
- Żagle Biznesu 2020
Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską-Majkowską (przewodniczącą kapituły konkursowej). W trzeciej edycji konkursu pojawiły się zgłoszenia od firm działających w najróżniejszych branżach. Stawkę wypełniały start-upy na różnym poziomie rozwoju, dostarczające technologiczne rozwiązania z zakresu marketingu czy analizy social mediów. Pośród zgłoszeń można było znaleźć również firmy działające w tradycyjnych branżach – w przemyśle czy handlu.
Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie była realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w obszarach produkt, organizacja, technologia, marketing oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.
Laureaci III edycji konkursu
TakeTask SA
Nagroda grand prix. Polska firma technologiczna tworząca oprogramowanie dla przedsiębiorstw i instytucji, które służy m.in. do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Zadania mogą być różne i dotyczyć np. sprawdzania czystości obiektu, weryfikacji temperatury żywności i sposobu ekspozycji produktów w sklepie, a także zgłaszania awarii sprzętu. Pracownicy otrzymują spriorytetyzowane zadania, jasne wytyczne i informację zwrotną w czasie rzeczywistym.
M8 Production House Sp. z o.o.
Dom produkcyjny, tworzący krótkie, komercyjne i wysokojakościowe dzieła audiowizualne. Pokazuje wartość dostarczaną przez swoich klientów w Internecie, telewizji i w kinach za pomocą takich narzędzi, jak filmy, animacje i wirtualna rzeczywistość, a od niedawna wdraża również produkcje AR (rozszerzonej rzeczywistości na urządzenia holograficzne).
M8 Production House Sp. z o.o.
NapoleonCat Sp. z o.o.
Polska spółka technologiczna, która koncertuje się na rozwoju produktu do zarządzania social mediami. Produkt adresowany jest do firm i sprzedawany w modelu SaaS. NapoleonCat to jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi do zarządzania obsługą klienta w mediach społecznościowych na rynku.
Enky Consulting
Firma świadcząca usługi doradcze w obszarze innowacji i nowych technologii. Wprowadza do korporacji, sektora publicznego i MŚP usprawnienia oraz know-how z zakresu innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych.
RDLS sp z o.o.
Spółka typu spin-off, założona we współpracy z naukowcami Wydziału Biologii UW. RDLS zajmuje się biotechnologiami środowiskowymi. Tworzy Pasywne systemy oczyszczania ścieków typu Constructed Wetland z przepływem podpowierzchniowym. Obecnie firma kieruje projektem budowy jednego z największych tego typu systemów w Europie w miejscowości Białka, w województwie Lubelskim.
- Żagle Biznesu 2019
Laureaci II edycji konkursu
Nagroda główna
Zwycięzcą drugiej edycji konkursu była firma Aberit, która pomaga ambitnym przedsiębiorcom w dynamicznym rozwijaniu i budowaniu ich marki. Statuetkę z rąk prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, odebrał prezes zarządu firmy Piotr Bereziewicz.
Kategoria ORGANIZACJA
Fundacja Akcelerator Innowacji
Kategoria PRODUKT/USŁUGA
Kategoria MARKETING
Kategoria PRODUKT/USŁUGA
- Żagle Biznesu 2018
Kategorią wiodącą edycji 2018 były „Inteligentne organizacje”.
W szczególności jako cechy inteligentnych organizacji przyjmuje się:
- zdolność do generowania, kodyfikacji, przechowywania i transferu wiedzy,
- aktywne pozyskiwanie wiedzy z zewnątrz, w tym wchodzenie w związki kooperacyjne,
- zdolność do adaptacji i łatwość aplikacji nowej wiedzy (innowacji),
- zatrudnianie wysokiej klasy specjalistów, tzw. pracowników wiedzy i wykorzystywanie ich talentów,
- umiejętność uczenia się na poziomie indywidualnym i grupowym,
- kreowanie wartości kapitału intelektualnego znacznie przewyższającego wartość kapitał materialnego,
- wytwarzanie produktów/usług bogatych w wiedzę, generujących wysoką wartość dodaną,
- posiadanie strategii informacyjnej lub włączenie do strategii przedsiębiorstwa problematyki informacyjnej,
- posiadanie wewnętrznych regulacji prawnych dot. zarządzania kapitałem ludzkim (plan rozwoju kadr, zasady awansu, oceny okresowe),
- stosowanie nowoczesnych metod i narzędzi w zarządzaniu przedsiębiorstwem (np. Business Intelligence, TQM, zrównoważona karta wyników, systemy jakości ISO, system HACCP),
- tworzenie stałych sformalizowanych związków z innymi uczestnikami rynku (konkurentami, kooperantami, odbiorcami, klientami) lub instytucjami otoczenia biznesu,
- wykorzystywanie systemów zarządzania wiedzą w organizacji,
- a także inne praktyki świadczące o tym, że przedsiębiorstwo w sposób celowy zarządza procesem tworzenia i pozyskiwania wiedzy w celu uzyskiwania przewagi konkurencyjnej.
Laureaci I edycji konkursu
Kerris Group Sp. z o.o.
Firma założona została jako startup w środowisku inkubatorów przedsiębiorczości przez Mikołaja Jakuba Szymańskiego – absolwenta SGH. Przeszła drogę od projektu do samodzielnego podmiotu zatrudniającego dziesiątki osób. Chęć zbudowania innowacyjnej agencji gwarantującej kompleksową obsługę w zakresie digital oraz spójności przekazu doprowadziła zespół do przeprowadzenia ponad 300 projektów w 12 krajach.
Growbots Sp. z o.o.
Growbots to platforma, która umożliwiła zautomatyzowanie procesu sprzedaży w firmach. Przedsiębiorstwu udało się zauważyć wzrost znaczenia rozwiązań opartych na machine learningu i sztucznej inteligencji. Główną funkcjonalnością oferowanego rozwiązania jest automatyzacja i optymalizacja działań mailingowych prowadzonych przez klientów. To jedna z najbardziej obiecujących polskich firm technologicznych.
SmartWeb Media sp z o.o.
Sam pomysł na biznes wyniknął z chęci dzielenia się wiedzą. Jakub Bereziewicz, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zamienił swoją pasję do nowych technologii w biznes. Chęć dzielenia się wiedzą doprowadziła Android.com.pl, portal należący do SmartWeb Media, do wyników na poziomie półtora miliona unikalnych użytkowników miesięcznie.
Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii
tel.: 22 564 77 97
e-mail: zaglebiznesu@sgh.waw.pl