Konkurs „Żagle Biznesu SGH”

Celem konkursu „Żagle Biznesu SGH” jest wyróżnienie dynamicznie rozwijających się ​​​​i osiągających sukcesy gospodarcze przedsiębiorstw, założonych i prowadzonych przez studentów, doktorantów lub absolwentów SGH. W szczególności zależy nam na upowszechnianiu i promowaniu najlepszych praktyk biznesowych, które będą reprezentowały nagrodzone organizacje.
Żagle Biznesu 2023

Wręczenie statuetek Żagli Biznesu SGH odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2023/2024. Firmy odebrały statuetki z rąk prorektora ds. rozwoju dr. hab. Romana Sobieckiego, prof. SGH.

Laureaci VI Edycji Konkursu

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami laureatów inicjatywy:

EWL Group

EWL Group od ponad 17 lat łączy osoby poszukujące pracy z pracodawcami. Agencja specjalizuje się w rekrutacji i selekcji pracowników z Europy Wschodniej i Azji, wykorzystując doskonałą znajomość lokalnego rynku pracy. Codziennie, dzięki EWL, w zakładach produkcyjnych, centrach logistycznych i magazynach pracuje ponad 10 000 osób. Grupa EWL dostarcza rozwiązania kadrowe dopasowane do każdego biznesu i zapewnia profesjonalną obsługę administracyjną realizowanych projektów rekrutacyjnych i legalizacyjnych.


JP Weber

JP Weber jest niezależną firmą doradczą, która od prawie 20 lat kompleksowo wspiera decydentów i właścicieli firm w transakcjach a także w ich codziennych wyzwaniach biznesowych, prawnych i podatkowych. JP Weber od wielu lat wspiera inwestorów typu private equity/ venture capital oraz ich spółki portfelowe w międzynarodowych projektach M&A.


FindFunds.pl

FindFunds.pl to platforma crowdfundingu udziałowego, oferująca każdemu możliwość prostego i szybkiego inwestowania w dynamicznie rozwijające się spółki w sposób dostępny dotąd tylko dla profesjonalnych inwestorów.

Żagle Biznesu 2022

Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską-Majkowską (przewodniczącą kapituły konkursowej). Przedsiębiorstwa posiadające związki z SGH mogły same zgłosić się do konkursu lub liczyć na nominację. Jak co roku, szerokie spektrum przedsięwzięć jakich podejmują się nasi studenci i absolwenci spowodowało, iż w stawce znajdowały się przedsiębiorstwa z najróżniejszych branż i na różnym poziomie rozwoju. Wśród zgłoszonych znalazły się zarówno start-upy, jak i osiągające sukcesy na arenie międzynarodowej dojrzałe przedsiębiorstwa.

Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie jest realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w obszarach produkt, organizacja, technologia, marketing oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.

Wręczenie statuetek Żagli Biznesu SGH odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023. Firmy odebrały statuetki z rąk prorektora ds. rozwoju dr. hab. Romana Sobieckiego, prof. SGH.

laureaci konkursu Żagle Biznesu 2022 i prorektor ds. rozwoju dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH

Laureaci V edycji konkursu

Foodtech.ac

Nagroda grand prix, zgłoszenie w kategorii CSR. Akcelerator startupów z branży spożywczo-technologicznej. To grupa doświadczonych właścicieli firm, menedżerów i inwestorów, którzy poszukują projektów z obszarów nowoczesnej żywności, foodtech, alternatywnych źródeł białka, opakowań, ograniczania marnotrawienia żywności oraz agritech. Poprzez programy akceleracyjne wspierają startupy i młode firmy w rozwijaniu biznesu, tworzeniu nowych produktów, wchodzeniu do sieci handlowych oraz w nowe kanały dystrybucji i pozyskiwaniu inwestorów.

Startup Development House

Nagroda grand prix, zgłoszenie w kategorii organizacja. Software house pomagający rozwijać innowacje. Doświadczony zespół kompleksowo wspiera firmy w transformacji cyfrowej przy wykorzystaniu nowoczesnych metod tworzenia produktów cyfrowych. W ofercie Startup Development House są usługi w zakresie tworzenia aplikacji, projektowania i prototypowania, akceleracji start-upów i innowacji korporacyjnych. Wśród klientów znajdują się korporacje takie jak Siemens, ale też inne, wiodące start-upy. 

Ars Estetica sp. z o.o

Nagroda w kategorii produkt/usługa. Firma jest podmiotem leczniczym i przedsiębiorstwem edukującym pacjentów i profesjonalistów ze świata stomatologii interdyscyplinarnej. Firma świadczy usługi stomatologiczne – kompleksowe, z zastosowaniem muzykoterapii aktywnej dla pacjentów wrażliwych. Wykorzystując minimalnie inwazyjne rozwiązania zarówno w zmianie kształtu, koloru zębów i metamorfoz uśmiechu, ale też w prawidłowym ustawieniu zębów, dba o zdrowie i uśmiech swoich pacjentów.

Nagrodzeni w konkursie Żagle Biznesu mieli możliwość zaprezentowania swojej historii na specjalnym spotkaniu Klubu Przedsiębiorców SGH, z czego skorzystała firma Ars Estetica sp. z o.o

Żagle Biznesu 2021

Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską - Majkowską (przewodniczącą kapituły konkursowej). Przedsiębiorstwa posiadające związki z SGH mogły same zgłosić się do konkursu lub liczyć na nominację. Jak co roku, szerokie spektrum przedsięwzięć jakich podejmują się nasi studenci i absolwenci spowodowało, iż w stawce znajdowały się przedsiębiorstwa z najróżniejszych branż i na różnym poziomie rozwoju. Wśród zgłoszonych znalazły się zarówno start-upy, jak i osiągające sukcesy na arenie międzynarodowej dojrzałe przedsiębiorstwa.

Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie jest realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w obszarach produkt, organizacja, technologia, marketing oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.

Wręczenie statuetek Żagli Biznesu SGH odbyło się podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022. Firmy odebrały statuetki z rąk Prorektora ds. Rozwoju prof.  dr. hab. Romana Sobieckiego.

Laureaci IV edycji konkursu

TakeTask

Nagroda grand prix, zgłoszenie w kategorii produkt/usługa – już po raz drugi zdobywa główną nagrodę w konkursie. Jest to firma technologiczna tworząca oprogramowanie dla przedsiębiorstw i instytucji, które służy m.in. do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Zadania mogą być różne i dotyczyć np. sprawdzania czystości obiektu, weryfikacji temperatury żywności i sposobu ekspozycji produktów w sklepie, a także zgłaszania awarii sprzętu. W przypadku tworzenia zaawansowanych technologicznie narzędzi, firmy musi sama polegać na wyspecjalizowanych narzędziach i perfekcyjnej organizacji pracy. To dzięki odpowiedniemu zarządzaniu i umiejętności zbudowania trwałej przewagi konkurencyjnej, TakeTask zrealizowała wiele milionów zadań dla kilkunastu klientów (takich jak Rossmann, Biedronka, Auchan, Shell czy CCC). 

Epeer.pl

Maciej Jarząb – CEO Epeer, odbierający nagrodę podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022

Nagroda w kategorii technologia - innowacyjna platforma, która za pomocą sztucznej Inteligencji łączy inwestorów oraz pożyczkobiorców na stronie internetowej i aplikacji mobilnej. Dzięki scoringowi behawioralnemu rozwiązuje problem płynności finansowej, oznaczający brak możliwości szybkiej i bezpiecznej inwestycji oraz pożyczania małych kwot. Algorytm scoringowy uczy się zachowań i już dziś z ogromną dokładnością przewiduje czy klient będzie w stanie spłacić pożyczkę w terminie. Platforma rozwija swoją działalność na zagranicznych rynkach, m.in. na Ukrainie i w Czechach. 

InSTREAMLY

Wiktoria Wójcik – CSO/współtwórczyni InSTREAMLY, odbierająca nagrodę podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022

Nagroda w kategorii organizacja – platforma łącząca microinfluencerów z markami w świecie streamingu. Głównym obszarem jej działania to e-sport, który jest dynamicznie rozwijającym się segmentem rozrywki. Umożliwia małym twórcom osiąganie korzyści finansowych ze współpracy ze sponsorami, poprzez możliwość prezentowania reklam w transmisjach na żywo. Treści reklamowe udostępniane dzięki InSTREAMLY osiągają większy współczynnik konwersji, czyli powodują większe zainteresowanie wśród odbiorców i potencjalnych klientów.


Nagrodzeni w konkursie Żagle Biznesu mieli możliwość zaprezentowania swojej historii na specjalnym spotkaniu Klubu Przedsiębiorców SGH. 

Żagle Biznesu 2020

Weryfikacja nadesłanych zgłoszeń odbywała się na podstawie metody badawczej stworzonej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską-Majkowską (przewodniczącą kapituły konkursowej). W trzeciej edycji konkursu pojawiły się zgłoszenia od firm działających w najróżniejszych branżach. Stawkę wypełniały start-upy na różnym poziomie rozwoju, dostarczające technologiczne rozwiązania z zakresu marketingu czy analizy social mediów. Pośród zgłoszeń można było znaleźć również firmy działające w tradycyjnych branżach – w przemyśle czy handlu.

Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie była realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. Firmy zgłaszały dobre praktyki w obszarach produkt, organizacja, technologia, marketing oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.

Laureaci III edycji konkursu

Sebastian Starzyński – prezes TakeTask SA, odbierający nagrodę podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021

TakeTask SA

Nagroda grand prix. Polska firma technologiczna tworząca oprogramowanie dla przedsiębiorstw i instytucji, które służy m.in. do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Zadania mogą być różne i dotyczyć np. sprawdzania czystości obiektu, weryfikacji temperatury żywności i sposobu ekspozycji produktów w sklepie, a także zgłaszania awarii sprzętu. Pracownicy otrzymują spriorytetyzowane zadania, jasne wytyczne i informację zwrotną w czasie rzeczywistym.

M8 Production House Sp. z o.o.

Dom produkcyjny, tworzący krótkie, komercyjne i wysokojakościowe dzieła audiowizualne. Pokazuje wartość dostarczaną przez swoich klientów w Internecie, telewizji i w kinach za pomocą takich narzędzi, jak filmy, animacje i wirtualna rzeczywistość, a od niedawna wdraża również produkcje AR (rozszerzonej rzeczywistości na urządzenia holograficzne).

NapoleonCat Sp. z o.o.

Polska spółka technologiczna, która koncertuje się na rozwoju produktu do zarządzania social mediami. Produkt adresowany jest do firm i sprzedawany w modelu SaaS. NapoleonCat to jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi do zarządzania obsługą klienta w mediach społecznościowych na rynku.

Enky Consulting

Firma świadcząca usługi doradcze w obszarze innowacji i nowych technologii. Wprowadza do korporacji, sektora publicznego i MŚP usprawnienia oraz know-how z zakresu innowacji produktowych, procesowych i organizacyjnych.

RDLS sp z o.o.

Spółka typu spin-off, założona we współpracy z naukowcami Wydziału Biologii UW. RDLS zajmuje się biotechnologiami środowiskowymi. Tworzy Pasywne systemy o​czyszczania ścieków typu Constructed Wetland z przepływem podpowierzchniowym. Obecnie firma kieruje projektem budowy jednego z największych tego typu systemów w Europie w miejscowości Białka, w województwie Lubelskim.

Żagle Biznesu 2019

Laureaci II edycji konkursu

Piotr Bereziewicz – prezes Aberit Sp. z o.o., odbierający nagrodę podczas inauguracji roku akademickieg​o 2019/2020

Nagroda główna

Zwycięzcą drugiej edycji konkursu była firma Aberit, która pomaga ambitnym przedsiębiorcom w dynamicznym rozwijaniu i budowaniu ich marki. Statuetkę z rąk prof. Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, prorektor ds. współpracy z otoczeniem, odebrał prezes zarządu firmy Piotr Bereziewicz.

Kategoria ORGANIZACJA

Kategoria PRODUKT/USŁUGA

Kategoria MARKETING

Kategoria PRODUKT/USŁUGA

Żagle Biznesu 2018

Kategorią wiodącą edycji 2018 były „Inteligentne organizacje”. 

W szczególności jako cechy inteligentnych organizacji przyjmuje się:

  • ​zdolność do generowania, kodyfikacji, przechowywania i transferu wiedzy,
  • aktywne pozyskiwanie wiedzy z zewnątrz, w tym wchodzenie w związki kooperacyjne,
  • zdolność do adaptacji i łatwość aplikacji nowej wiedzy (innowacji),
  • zatrudnianie wysokiej klasy specjalistów, tzw. pracowników wiedzy i wykorzystywanie ich talentów,
  • umiejętność uczenia się na poziomie indywidualnym i grupowym,
  • kreowanie wartości kapitału intelektualnego znacznie przewyższającego wartość kapitał materialnego,
  • wytwarzanie produktów/usług bogatych w wiedzę, generujących wysoką wartość dodaną,
  • posiadanie strategii informacyjnej lub włączenie do strategii przedsiębiorstwa problematyki informacyjnej,
  • posiadanie wewnętrznych regulacji prawnych dot. zarządzania kapitałem ludzkim (plan rozwoju kadr, zasady awansu, oceny okresowe),
  • stosowanie nowoczesnych metod i narzędzi w zarządzaniu przedsiębiorstwem (np. Business Intelligence, TQM, zrównoważona karta wyników, systemy jakości ISO, system HACCP),
  • tworzenie stałych sformalizowanych związków z innymi uczestnikami rynku (konkurentami, kooperantami, odbiorcami, klientami) lub instytucjami otoczenia biznesu,
  • wykorzystywanie systemów zarządzania wiedzą w organizacji,
  • a także inne praktyki świadczące o tym, że przedsiębiorstwo w sposób celowy zarządza procesem tworzenia i pozyskiwania wiedzy w celu uzyskiwania przewagi konkurencyjnej.

Laureaci I edycji konkursu

Kerris Group Sp. z o.o.

Firma założona została jako startup w środowisku inkubatorów przedsiębiorczości przez Mikołaja Jakuba Szymańskiego – absolwenta SGH. Przeszła drogę od projektu do samodzielnego podmiotu zatrudniającego dziesiątki osób. Chęć zbudowania innowacyjnej agencji gwarantującej kompleksową obsługę w zakresie digital oraz spójności przekazu doprowadziła zespół do przeprowadzenia ponad 300 projektów w 12 krajach.

Mikołaj Szymański – PKERRIS Group Sp. z o.o., odbierający nagrodę podczas inauguracji roku akademickieg​o 2018/2019

Growbots Sp. z o.o.

Growbots to platforma, która umożliwiła zautomatyzowanie procesu sprzedaży w firmach. Przedsiębiorstwu udało się zauważyć wzrost znaczenia rozwiązań opartych na machine learningu i sztucznej inteligencji. Główną funkcjonalnością oferowanego rozwiązania jest automatyzacja i optymalizacja działań mailingowych prowadzonych przez klientów. To jedna z najbardziej obiecujących polskich firm technologicznych.

Grzegorz Pietruszyński – Growbots Sp. z o.o., odbierający nagrodę podczas inauguracji roku akademickieg​o 2018/2019

SmartWeb Media sp z o.o.​

Sam pomysł na biznes wyniknął z chęci dzielenia się wiedzą. Jakub Bereziewicz, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zamienił swoją pasję do nowych technologii w biznes.  Chęć dzielenia się wiedzą doprowadziła Android.com.pl, portal należący do SmartWeb Media, do wyników na poziomie półtora miliona unikalnych użytkowników miesięcznie. 

SmartWeb Media sp z o.o.

Jakub Bereziewicz – SmartWeb Media Sp. z o.o., odbierający nagrodę podczas inauguracji roku akademickieg​o 2018/2019

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii
tel.: 22 564 77 97
e-mail: zaglebiznesu@sgh.waw.pl