W semestrze letnim roku akademickiego 2024/2025 w ramach Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego SGH odbędzie się pilotażowa seria konwersatoriów dla dziennikarzy, które będą służyć pogłębianiu i profilowaniu ich wiedzy ekonomicznej. Ścieżce dziennikarskiej, którą umownie nazwaliśmy „Klubem dziennikarza”, odpowiadają analogiczne: ścieżka nauczycielska – przeznaczona dla prowadzących zajęcia w ramach przedmiotu Biznes i Zarządzanie (BiZ) oraz ścieżka dla przedstawicieli administracji publicznej, jaką Szkoła Główna Handlowa w Warszawie uruchomi w następnym roku akademickim dla przedstawicieli władz różnych szczebli.
W bieżącym semestrze program ścieżki dziennikarskiej skierowany będzie wyłącznie do dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej (PAP), przede wszystkim do jej korespondentów regionalnych. Konwersatoria te mają charakter zamknięty.
Ich program ma na celu pogłębienie kompetencji dziennikarzy w zakresie analizy ekonomicznej i finansowej, co pozwoli im na rzetelne i precyzyjne relacjonowanie wydarzeń gospodarczych, a także ułatwi nawiązanie kontaktów profesjonalnych z naukowcami.
Blok zajęć realizowany będzie w formie dwudniowych seminariów, trwających po 8 godzin dziennie. Każdy dzień obejmuje 6 godzin wykładów prowadzonych przez wykładowców SGH oraz 2-godzinną dyskusję podsumowującą w formule round table discussion, angażującą zarówno prowadzących, jak i uczestników.
- Wykładowcy
dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH
Adam Czerniak jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie kieruje Zakładu Ekonomii Instytucjonalnej i Politycznej. W listopadzie 2024 r. został mianowany na stanowisko zastępcy prezesa Krajowego Nieruchomości. W latach 2013-2024 współtworzył centrum analityczne Polityka Insight, gdzie pełnił funkcję głównego ekonomisty a potem dyrektora ds. badań. Wcześniej pracował jako ekonomista bankowy, współpracował z Bankiem Światowym oraz Fundacją FOR, był też stypendystą Ronald Coase Institute. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu mieszkalnictwa, ekonomii politycznej kapitalizmu oraz socjologii ekonomicznej i ekonomii instytucjonalnej. Polski reprezentant w radzie European Master in Official Statistics działającej przy Eurostacie w kadencji 2021-2023 oraz 2024-2026.
dr Piotr Maszczyk
Prodziekan Studium Magisterskiego i kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego. Autor blisko 50 opracowań naukowych i ekspertyz, były radca ministra w Ministerstwach Finansów i Rozwoju Regionalnego. Ekspert ekonomiczny rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. W 2020 r. uhonorowany Nagrodą Zespołową Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, wielokrotny laureat nagród Rektora SGH za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.
dr Konrad Walczyk
Dr Konrad Walczyk, adiunkt w SGH. Zainteresowania naukowe ukierunkowane na dwa obszary: teoria opodatkowania i polityka podatkowa oraz badania koniunktury gospodarczej. Autor lub współautor ponad 400 opublikowanych prac naukowych. Autor lub współautor kilkudziesięciu ekspertyz na zlecenie instytucji publicznych i przedsiębiorstw. Uczestnik ponad 40 projektów naukowych finansowanych przez KBN, NCN, NCBiR, NBP, z funduszy europejskich i innych źródeł. Staż naukowy w Uniwersytecie w Göteborgu (2004). Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową i publikacyjną.
dr Kamil Gemra
Doktor nauk ekonomicznych z dziedziny finansów. Adiunkt w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wykładowca na studiach MBA. doradca ds. rynku kapitałowego i relacji inwestorskich. Doświadczony członek rad nadzorczych spółek prywatnych notowanych na giełdzie oraz Spółek Skarbu Państwa. Były partner zarządzający czołowej agencji relacji inwestorskich oraz były wiceprezes domu maklerskiego. Zwycięzca studenckiego konkursu Inspiracja Roku 2022 oraz Inspiracja Roku 2023. Na rynku kapitałowym od 2009 r. zarówno jako inwestor, jak i uczestnik wielu procesów po stronie emitentów. W swojej pracy zawodowej, jak i naukowej zajmuje się finansowaniem przedsiębiorstw, rynkiem obligacji oraz komunikacją z inwestorami.
dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH
Kierowniczka Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH i Think Tanku #SGH dla ochrony zdrowia. Kieruje studiami Executive SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia. Ekspertka w zakresie finansów i zarządzania w ochronie zdrowia oraz polityki zdrowotnej. Członkini Rady Taryfikacji I kadencji przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Współpracuje z podmiotami leczniczymi jako konsultantka dyrekcji w obszarze controllingu i członkini Rad Społecznych. Kieruje projektami naukowymi i wdrożeniowymi dotyczącymi zarządzania usługami zdrowotnymi na szczeblu międzynarodowym i krajowym.
dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH
Ewelina Szczech-Pietkiewicz jest Profesorką SGH, gdzie kieruje Zakładem Unii Europejskiej. W 2020 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, dyscyplinie Ekonomia i Finanse, a wcześniej (2007 r.) stopień doktora nauk ekonomicznych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się w następujących obszarach tematycznych: gospodarka obiegu zamkniętego, rozwój zrównoważony, rozwój miast i polityki miejskie. Jest ekspertką w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego. Brała udział w projektach: oceny gospodarki polskiej i poszczególnych branż pod kątem cyrkularności, audytu cyrkularnego firm, opracowania rekomendacji dla firm w zakresie strategii GOZ. Prowadzi liczne spotkania, szkolenia i badania dotyczące wdrażania GOZ w przedsiębiorstwach.
- Zakres tematyczny
Zajęcia odbędą się podczas jednego z weekendów w marcu lub kwietniu (w sobotę i w niedzielę) w Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie.
Zakres tematyczny obejmuje cztery kluczowe bloki:
1. Blok makroekonomiczny
- Podstawowe pojęcia i zależności w gospodarce: inflacja, PKB, budżet państwa,
- Polityka monetarna i fiskalna: ich wpływ na rynki finansowe, gospodarkę i politykę kredytową banków,
- Zabezpieczenia rynkowe stosowane przez instytucje finansowe i firmy,
- Deficyt budżetowy a dług publiczny.
2. Blok mikroekonomiczny
- Analiza sprawozdań finansowych spółek: przychody, poziomy zysków, przepływy pieniężne, marże,
- Kluczowe wskaźniki finansowe (ROE, P/E, P/BV, stopa dywidendy) i ich interpretacja,
- Wczesne sygnały problemów finansowych spółek.
3. Blok rynkowy
- Wpływ czynników makro- i mikroekonomicznych na giełdę i rynki finansowe,
- Podstawowe instrumenty rynku kapitałowego: akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, ETF-y, REIT-y, kontrakty terminowe, opcje,
- Rynki walutowe, rynek długu, instrumenty pochodne,
- Emisja obligacji, w tym – zielonych.
4. Blok rozwoju zrównoważonego
- Wymagania regulacyjne i unijne dotyczące ESG (Environmental, Social, Governance),
- Rola ESG w relacjach między spółkami, inwestorami, bankami i konsumentami,
- Mierniki i wskaźniki ESG, kluczowe wyzwania i trendy.
5. Blok: koniunktura gospodarcza
- Czynniki wzrostu gospodarczego – jakie elementy wpływają na rozwój gospodarki, w tym inwestycje, konsumpcja, eksport i polityka fiskalna,
- Wskaźniki koniunktury – analiza danych makroekonomicznych, takich jak PKB, inflacja, stopa bezrobocia, wskaźniki PMI, indeksy nastrojów konsumenckich i menedżerów,
- Cykle koniunkturalne – fazy rozwoju gospodarczego: ekspansja, szczyt, recesja i ożywienie; sposoby ich identyfikacji i prognozowania,
- Analiza rynków finansowych w kontekście koniunktury – jak zachowanie rynków kapitałowych, obligacji, walut i surowców odzwierciedla cykle gospodarcze.
6. Blok: Nowe trendy i teorie ekonomiczne
- Klasyczne i współczesne teorie ekonomiczne – przegląd głównych szkół myślenia: klasyczna, keynesowska, monetarystyczna, behawioralna, nowa ekonomia instytucjonalna,
- Ekonomia behawioralna – jak psychologia wpływa na decyzje gospodarcze, irracjonalność konsumentów i inwestorów,
- Ekonomia cyfrowa – rola technologii, cyfryzacji, big data i sztucznej inteligencji w kształtowaniu gospodarki.
- Program zajęć w semestrze zimowym 2024/2025
Zajęcia odbywają się w salach S.3 oraz S.4 w Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie.
Grupa I
22 marca 2025
10:30 – 12:00 Blok: Nowe trendy i teorie ekonomiczne (dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 14:30 Blok makroekonomiczny (dr Piotr Maszczyk)
14:45 – 16:15 Blok mikroekonomiczny (dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH)
16:30 – 18:00 Round Table Discussion
23 marca 2025
10:30 – 12:00 Blok: koniunktura gospodarcza (dr Konrad Walczyk)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 14:30 Blok rynkowy (dr Kamil Gemra)
14:45 – 16:15 Blok rozwoju zrównoważonego (dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH)
16:30 – 18:00 Round Table Discussion
Grupa II
22 marca 2025
10:30 – 12:00 Blok makroekonomiczny (dr Piotr Maszczyk)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 14:30 Blok mikroekonomiczny (dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH)
14:45 – 16:15 Blok: Nowe trendy i teorie ekonomiczne (dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH)
16:30 – 18:00 Round Table Discussion
23 marca 2025
10:30 – 12:00 Blok rozwoju zrównoważonego (dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH)
12:00 – 13:00 Lunch
13:00 – 14:30 Blok: koniunktura gospodarcza (dr Konrad Walczyk)
14:45 – 16:15 Blok rynkowy (dr Kamil Gemra)
16:30 – 18:00 Round Table Discussion- Zapisy i informacje organizacyjne
Do udziału w ścieżce dziennikarskiej OUE zapraszamy osoby dorosłe niezależnie od wykształcenia i posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Zajęcia prowadzone są w języku polskim przez nauczycieli akademickich SGH i odbywają się wyłącznie na terenie kampusu SGH.
Ze względu na fakt, że zajęcia w ramach ścieżki dziennikarskiej w semestrze letnim 2024/2025 mają charakter pilotażowy i są adresowane wyłącznie do dziennikarzy PAP doborem uczestników zajmuje się kierownictwo i zainteresowane redakcje Polskiej Agencji Prasowej. Zasady rekrutacji i uczestnictwa w zajęciach będą przekazywane osobom zainteresowanym przez PAP.